"Історiя християнства в Україні" - читать интересную книгу автора (Володимир Чос)

РОЗДІЛЕННЯ ЦЕРКВИ


Коли Київська Русь стала християнською державою, то по всьому світу Христова Церква була єдиною. Вона складалася з п'яти патріархатів: Єрусалимського, Антіохійського, Олександрійського, Римського і Константинопольського. Християнський центр знаходився в столиці Візантійської імперії Константинополі (нині Стамбул, Туреччина). Там була резиденція Церковного глави, який призначав керівників для підвладних йому митрополій. Та хоч Візантійська імперія була сильною, могутньою і заможною, але, як і всяка інша імперія, була приречена на розпад. І сталося це наприкінці IV століття, а саме 395 року.

Римський патріархат опинився за кордоном, і став розвиватися власним, відмінним шляхом. Можна довго розмірковувати про те, що хтось із церковних керівників був занадто впертим, комусь забракло терпимості, але факт залишиться фактом — у 1054 році єдина Церква розділилася також. Одна, Західна, Римська, частина стала називатися Католицькою (тобто Вселенською), інша, Східна, Константинопольська — Православною (що значить: правильно славлячою Бога).

Так як Київська Русь була союзником Константинополя, шанувала Константинопольського патріарха, то й сама стала Православною. Уся територія нашої церкви була поділена на єпархії, на чолі яких стояли єпископи, які підкорялися безпосередньо митрополиту. Кожний єпископ керував священиками ввіреної йому єпархії.